FAQ

Vaše dotazy, prosíme, zasílejte na profylax@profylax.cz

Lze provozovat Profylax na Windows XP?
Odpověď: Na těchto zastaralých systémech Profylax nelze spustit, nejsou podporovány databázovým serverem. Podporujeme pouze systémy Win 7 a vyšší.

Lze nějak propojit Profylax s prostorovým plánováním rozmístění strojů?
Odpověď: Ano. K prostorovému plánování doporučujeme použít program Room Arranger autora Jana Adama, který lze stáhnout na adrese http://www.roomarranger.com/indexcz.html.
V Room Arrangeru si musíte nakreslit schéma rozmístění strojů - to se musí udělat tak jako tak, plánek se samozřejmě sám neudělá. Ale jednotlivé objekty v Room Arrangeru si nazvěte evidenčními čísly z Profylaxu - pak se v seznamu zařadí za sebou a půjde je v RA bezproblémově hledat (je tam volba "Objekty"-"Seznam" a když tam na nějaký objekt najedete, tak se vám na obrázku ukáže a po zavření seznamu na vybraném programu už kurzor zůstane!). A do záložky dokumentů v Profylaxu se pro každý stroj zadá odkaz na tenhle plánek v Room Arrangeru (typ souboru *.mst). Tenhle soubor Profylax bez problémů dokáže z karty stroje otevřít. Takže teď už budete moci použít všechno, co v prostorovém plánování potřebujete:

1. Samotné prostorové plánování zvládá RA (lze měřit vzdálenosti mezi objekty, lze je posouvat, udělat více vrstev, tisknout v měřítku atd - viz dokumentace k RA, je to čím dál propracovanější)

2. Když budete chtít najít objekt z plánku v RA v Profylaxu, půjde to jednoduše, protože v seznamu RA budete mít objekty nazvány evidenčními čísly - takže jenom v Profylaxu najdete stroj vyhledaného evidenčního čísla.

3. Když budete chtít z Profylaxu vidět, kde je nějaký stroj přesně umístěn, budete mít v záložce dokumenty odkaz na plánek v RA, kliknutím ho otevřete, dáte si "Objekty"-"Seznam" a zde si najdete evidenční číslo stroje, kliknete - a jste na stroji tam, kde je zrovna umístěn.

Lze jednoduše přejít na vyšší licenci bez ztráty již zadaných dat?
Odpověď: Ano. Pokud se rozhodnete pro zakoupení některé z vyšších licencí programu než již vlastníte, pak jednoduchým zadáním licenčních údajů (nabídka Servis -> licence) do programu (licence je zaslána po zaplacení faktury), dojde ke změně licence s případnými omezeními danými pro takovou licence (viz. Ceník).Data již zadaná zůstanou zachována.

Potřeboval bych nějak evidovat i školení a přezkoušení, které mají pracovníci v různých termínech absolvovat. Můžu k tomu využít Profylax?
Odpověď: Ano. Zadejte si jako kartu stroje "Školení". Pod tuto kartu pak zapisujte jako nestupňovité údržby školení, které mají různí pracovníci absolvovat. Ke každé nestupňovité údržbě přiřadíte v číselníku druhů údržeb ty pracovníky, kteří mají být proškoleni. Tím se vám v plánu už obsadí kapacita pracovníků, abyste při plánování údržeb v měsíci věděli, že budete mít k dispozici třeba o 8 hodin méně pracovního času. Když víte, že školení je naplánováno na nějaký konkrétní termín, zafixujete datum údržby. A když školení proběhne, normálně zapíšete hotovou údržbu, kde si zapíšete, kdo školení absolvoval. Do poznámky si k tomu klidně můžete zapsat, jak školení probíhalo. Případně si můžete klidně naplánovat i "opravu" - když nějaký pracovník byl nemocný nebo nesložil zkoušky. Vypadá to legračně - ale školení lze vlastně také zahrnout pod pojem údržba.

Jak nejlépe najdu nějaký konkrétní stroj ve velké databázi, když o něm vím jen co to je a kde je, ale neznám jeho evidenční číslo?
Odpověď: V první řadě můžete kliknout na ikonku nástroje na vyhledání Ikona Najít. Tím vyhledáte třeba podle části názvu nebo jiného údaje. Nebo máte stroje v hierarchii. Vlevo postranní záložka Hierarchie". Pokud ovšem máte podrobně vedený číselník umístění, najdete si přes hierarchické číselníky místo a pak využijete povel "Zobrazit stroje v daném místě". Pokud je číselník umístění veden správně, v zobrazeném seznamu strojů byste měli hledaný stroj najít okamžitě. Pak lze jednoduchým dvojklikem přejít na kartu stroje.

Potřeboval bych někam zabudovat k Profylaxu dosavadní evidenci údržby, kterou máme v excelovských tabulkách. Mělo by to být tak, abych se na každém stroji mohl do té staré evidence podívat.
Odpověď: Zařaďte si excelovské tabulky ke stroji do záložky "Dokumenty". Tak si je můžete kdykoliv vyvolat ze stroje a nemusíte je nikde hledat na disku.

Potřebuji k velkým údržbám tisknout podrobný manuál, který nechci přenášet do popisu v pracovním příkazu. Jak to mám udělat?
Odpověď: Zapište si do popisu druhu údržby, že pracovníci musí postupovat podle daného manuálu. Do záložky "Příprava" u druhu údržby si poznamenejte "vytisknout manuál". Samotný manuál si přiřaďte do záložky "Dokumenty" ke kartě stroje, abyste ho před každou údržbou rychle našli.

Potřebuji rychle vybrat, vytisknout a předat vrcholovému vedení opravy za tento rok, které byly vyvolány havárií stroje a opravy, které se obešly bez havárie (někdo předem nahlásil, že je potřeba něco opravit). Můžu to udělat z Profylaxu?
Odpověď:Samozřejmě. Záleží ale na tom, jak jste na to myslel předem. U každé provedené údržby je totiž možné zařadit akci do šesti různých typů. Pokud mezi typy máte rozlišeny tyto dva druhy opravy, vytvoříte si jednoduše filtr. Vyfiltrované položky hotových údržeb pak lze jednak různě vytisknout a jednak vyexportovat jako XLSX soubor. Pokud jste na to nemyslel předem, lze typy k hotovým údržbám doplnit i později. Počet typů je právě proto tak velký, aby se umožnilo různé rozčlenění i podle ad hoc požadavků, na které nebylo možné myslet předem.

Lze tisky z Profylaxu uložit do souboru a někomu poslat mailem?
Odpověď: Ano. Využijte konverzi dokumentů do PDF. Ideální nástroj je freeware PDFcreator (viz http://www.slunecnice.cz/product/PDFCreator/), který vytvoří v nabídce vašich tiskáren virtuální tiskárnu. Když kliknete v Profylaxu na ikonu tisku vytvořeného reportu, objeví se vám mezi tiskárnami "PDFcreator" a vytvoří vám ze sestavy PDF soubor. Ten potom lze uložit a odeslat mailem.

Nedal by se Profylax použít i pro správu dokumentů? Potřebuji mít k důležitým podnikovým dokumentům periodické revize (ISO), vědět, kdo kdy revize udělal a s jakým výsledkem.
Odpověď: Ano, to je výborný nápad. Chce to samozřejmě zvláštní databázi, aby se dokumenty nepletly mezi stroje (tu vám poskytneme s výraznou slevou k licenci na základní databázi strojů). Na každý dokument si uděláte jednu kartu stroje a do záložky Dokumenty si i samotný dokument přiřadíte, abyste ho z karty mohli i otvírat. Potom si normálním způsobem zavedete periodické údržby - tak můžete přiřazovat různé odpovědné osoby k jednotlivým dokumentům. Můžete potom normálně tisknout plány revizí a zapisovat hotové údržby=revize dokumentů. Do hotových údržeb si zapíšete, co se na dokumentu změnilo - a budete mít přehled.

Při zavádění skladu jsem u několika položek zapomněl zapsat cenu - nechal jsem ji nulovou. Jak tam mám dostat správnou cenu, když celou počáteční příjemku stornovat nechci?
Odpověď:Cena samozřejmě jen tak změnit nelze. Ale jednoduše udělejte výdejku jen na ty položky, které jste zadal špatně. Tak vydáte celé množství v nulové ceně. A potom udělejte na tyto položky příjemku už ve správné ceně.

Jak si lze uložit filtry, abych je nemusel pokaždé znovu zadávat?
Odpověď:Abyste si mohli ukládat filtry, musíte použít v definici filtru záložku "Pro pokročilé". Není to nic složitého, pouze se nesmíte ztratit a musíte dodržet jisté konvence:
1.Údaje mají předdefinované zkratky - ty vidíte vpravo vedle okna pro zadání filtru. Pokud nějaký údaj není vidět, stačí využít na dané tabulce funkci "Zobrazit sloupce" (kliknout pravým tlačítkem myši na horním popisném řádku tabulky ve formuláři typu seznam). Tam jsou dostupné všechny využitelné údaje, první sloupec vlevo udává jejich název, ovšem filtr nefunguje na vypočítané údaje (začínají "Calc").
2.Hodnoty údajů se zadávají do apostrofů (na anglické klávesnici je to klávesa, kde je v české klávesnici § a!)
3.Pro logické zřetězení výběrových podmínek se použijí výrazy AND (a zároveň) a OR (nebo). Typické zadání filtru : BodOdstavky = '401' AND DatumP>'18.9.2017' AND DatumP<'26.9.2017'. Tento filtr je pro výběr položek v plánu, které mají bod odstávky 401 a datum plánu mezi 18. a 26.září.

A jak si tento filtr uložit? Úplně jednoduše - přes schránku ve Windows. Založte si někde vedle DOCX dokument s jednoduchou tabulkou (využijte vzor Vzorová tabulka filtrů). Přes běžné funkce CTRL-C a CTRL-V si můžete vlastní sestavené filtry do tabulky uložit a pak si je zase do filtru převzít. Až budete filtr potřebovat, najdete si ho v DOC tabulce, přeberete do schránky a vložíte do okna pro pokročilé zadání filtru.